Хроніки оборони Києва
лютий – квітень 2022
Музей історії міста Києва

Про проєкт

ПРОЄКТ

“Хроніки оборони Києва” – це збірка матеріалів, що створюють щоденну хронологію битви за Київ від 24 лютого по 10 квітня 2022 року. Ресурс містить близько шести тисяч новинних повідомлень, офіційних та експертних зведень і мап, особистих історій, документальних фото та відео, які всебічно репрезентують події на фронтах, в тилу, на окупованих та звільнених територіях.

Ми ставили собі за мету зібрати і систематизувати за хронологією та жанрами матеріали, вже оприлюднені на електронних ресурсах, насамперед, українських. Ми розглядаємо цей проєкт як першу масштабну документальну публікацію, яка створить ґрунт для подальшої роботи дослідників і журналістів, надасть можливість відновити та впорядкувати свої уявлення про історію війни і оборони Києва всім, хто пережив ці події або просто цікавиться ними.

Розділ “Події” містить понад 1300 новинних повідомлень, які всебічно репрезентують події на фронтах, в тилу, на окупованих та звільнених територіях. Ці новини стосуються подій, насамперед, у Києві, а також у Київській області. Родзинкою цього розділу є зібрані нами точні дані про початок і закінчення повітряних тривог у Києві протягом перших 46 днів війни. Зібрані відомості також наочно демонструють динамічні зміни у житті Києва та Київщини: від напруженості і непевності перших днів війни, через самовіддану і запеклу оборону від ворога, до розкриття російських воєнних злочинів, повернення до мирного життя і початку відбудови.

Розділ “Ситуація” містить понад 450 щоденних оглядів ситуації, що подають деталі подій на фронтах Київської, Чернігівської і Сумської областей, а також в тилу, на окупованих і звільнених територіях. Перевагою нашого підходу є репрезентація подій війни з різних боків. Офіційний український погляд представляють зведення Генерального штабу ЗСУ, Київської міської і обласної адміністрацій. Разом із тим свої оцінки представляють українські, американські, європейські та опозиційні російські експерти: Костянтин Машовець з групи “Інформаційний спротив”, Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War), Том Купер з Австрії та інтернет-видання “Медуза”. Експертні огляди воєнних подій перекладено з англійської та російської мов спеціально для нашого проєкту.

Розділ “Мапи” містить близько 300 щоденних мап бойових дій на Київському, Чернігівському та Сумському напрямках, складені незалежними українськими та іноземними експертами: Інститутом вивчення війни (Institute for the Study of War), незалежними проєктами MilitaryLand та Live Universal Awareness Map (“Liveuamap”), воєнними експертами Юрієм Бутусовим та Jomini of the West. На мапах детально позначено розташування та дії російських та українських військ. До більшості мап додано фахові коментарі, перекладені з англійської мови спеціально для нашого проєкту.

Розділ “Історії” містить близько 400 текстів і відеоматеріалів, які переважно стосуються подій на фронті та на окупованих територіях Київської області. Значна частина з них становить “усну історію” війни – розповіді безпосередніх учасників та свідків подій. Поруч з ними ми наводимо також низку документальних фільмів про ключові епізоди оборони Києва, знятих професійними режисерами і операторами, у т.ч. через тривалий час після завершення бойових дій на території Київщини.

Розділ “Фото” містить понад три тисячі світлин, які ілюструють перебіг війни у Києві та Київській області. Зважаючи на воєнні обмеження, більшість оприлюднених фотографій присвячена подіям в тилу і на звільнених територіях. Візуальну та смислову опозицію складають фото руйнувань внаслідок ворожих обстрілів та зусиль попри все налагодити життя під час війни. Є ціла низка сюжетів, до яких найбільше прикута увага репортерів. Це функціонування київського метрополітену як притулку для мирних мешканців під час російських бомбардувань, наслідки обстрілів Києва, жахливі кадри зруйнованих Бучі і Бородянки.

Розділ “Відео” містить близько 400 відео, які висвітлюють події війни у Києві та Київській області. Зважаючи на воєнні обмеження, більшість оприлюднених відео присвячена подіям в тилу і на звільнених територіях. Серед них унікальні кадри першого дня війни, записи з камер спостереження, які зафіксували злочини російських окупантів, повітряні зйомки зруйнованих міст і селищ Київської області. Важливою частиною хроніки перших днів оборони Києва є публічні виступи президента Володимира Зеленського та міського голови Віталія Кличка, що засвідчили їх рішучість до кінця боротися з російським агресором.

Наша мета полягає у збереженні цінної інформації та наданні можливості кожному бажаючому ознайомитися з історією російсько-української війни. Сподіваємося, що за нашої допомоги Ви зможете дізнатися більше про події, які врятували Україну і назавжди змінили наше життя, та збагатити своє розуміння того, що сталося у ці складні часи.

КОМАНДА

Віталій Нахманович – упорядник і керівник проєкту
ідея, концепція та загальна координація проєкту, структура сайту, пошук, відбір, переклад і редагування матеріалів, наповнення сайту

Ярослава Науменко – редактор
пошук відео, редагування матеріалів, наповнення Youtube-каналу

Сергій Фурс – програміст
розробка структури бази даних та програмного забезпечення сайту

Володимир Кияниця – вебмайстер
дизайн, верстка та програмування інтерфейсу користувача

Проєкт “Хроніки оборони Києва” реалізований протягом 2022–2023 рр. коштом Музею історії міста Києва.

УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ

Авторські права на проєкт і веб-сайт “Хроніки оборони Києва” в цілому належать Віталію Нахмановичу і Музею історії міста Києва. Відтворення веб-сайту, а також окремих його структурних елементів заборонено.

Авторські права на окремі матеріали (мапи, світлини, відео, тексти) належать їх авторам, відповідним організаціям та інформаційним ресурсам. Умови використання цих матеріалів слід обговорювати з конкретними власниками авторських прав.

Авторські права на переклади з англійської та російської мов належать Віталію Нахмановичу. Використання вільне за умови зазначення автора перекладу та наявності прямого посилання на відповідну сторінку веб-сайту “Хроніки оборони Києва”.

ЗВОРОТНИЙ ЗВ’ЯЗОК

Всі поля обов’язкові для заповнення.

 
Пошук